Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Juliusza Słowackiego
w Zubrzycy Górnej

Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Juliusza Słowackiego w Zubrzycy Górnej
Slide background
Slide background
Slide background

Strona Główna

Od pedagoga...

Z dzieckiem w domu.

12 pomysłów na zabawy bez telewizora

Zacznijmy od wyłączenia telewizora, odłożenia w kąt smartfonów i tabletów. Bądźcie na wyłączność dla swojego dziecka. Uwaga poświęcona dziecku i czas wspólnej zabawy są dla niego najcenniejszym prezentem, a również nam rodzicom pomoże "naładować akumulatory" i na chwilę zapomnieć o codziennych problemach. Do dobrej zabawy nie będą potrzebne drogie czy wymyślne gadżety, najlepsze są te najprostsze zabawy, które sami znamy z naszego dzieciństwa.

Przypominamy kilka sprawdzonych pomysłów na zabawę z dzieckiem:

 • Zimno, ciepło, gorąco- chyba znana wszystkim, a może nieco zapomniana zabawa, w której jedna osoba chowa jakiś nieduży przedmiot (może to być maskotka, autko, piłeczka), pozostałe osoby muszą go odnaleźć. Ten kto schował "skarb" daje wskazówki, stopniując słowa - zimno, ciepło, informując poszukiwaczy, czy są blisko (ciepło, cieplej, gorąco), czy daleko (zimno, mróz). Ten kto odnajdzie skarb chowa go i zabawa zaczyna się odnowa.
 • Raz, dwa, trzy, Baba-Jaga patrzy- w tej zabawie im więcej uczestników, tym lepiej. Jedna osoba, nazywana Babą-Jagą, stoi w pewnej odległości od pozostałych odwrócona tyłem lub z zakrytymi oczami i wypowiada słowa: raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy, w czasie których gracze biegną w jej kierunku. Gdy skończy mówić, odsłania oczy lub odwraca się do uczestników, a ci nieruchomieją – nie mogą się poruszać, mówić i śmiać się. Baba Jaga stara się ich rozśmieszać. Jeżeli ktoś się poruszy lub zaśmieje, musi wrócić na linię startu. Po chwili Baba Jaga znów zakrywa oczy i cykl się powtarza. Celem w zabawie jest dotarcie do Baby Jagi, gdy ona nie patrzy i dotknięcie jej. Zwycięzca zajmuje jej miejsce.
 • Zabawa w chowanego– tej zabawy nikomu nie trzeba rekomendować. Dzieci ją uwielbiają. Jeśli macie w domu więcej miejsca i dużo zakamarków, zabawa w chowanego będzie super pomysłem.
 • DIY– zajęcia "zrób to sam" to propozycje dla bardziej aktywnych maluchów (wyciszają) i małych artystów. Możecie lepić z masy solnej, plasteliny, malować farbami, kredkami, rękami, robić wycinanki z papieru kolorowego i wiele innych. Generalnie do takich zabaw możecie wykorzystać mnóstwo rzeczy, które są w domu. Np. makaron będzie idealny na biżuterię, a papierowe talerzyki czy opakowania po jajkach mogą zamienić się w stworki, kartonowe pudełka w domki, autka, robota i co jeszcze tylko wyobraźnia wam podpowie.
 • Tanecznym krokiem– z podkładem muzycznym lub bez możecie wspólnie poruszać się do ulubionych piosenek i melodii. W wersji dla odważniejszych rodziców (mniej wrażliwych słuchowo) możecie włączyć sekcję instrumentalną z wykorzystaniem sprzętów kuchennych (garnki mają świetną akustykę). Dzieci będą zachwycone, sąsiedzi nieco mniej. Zorganizujcie konkurs taneczny albo konkurs piosenki. Nagrodą może być korona, medal, dyplom (oczywiście zrobiony własnoręcznie) albo pyszne małe co nieco.
 • Domowy klub fitness– czas na trochę wspólnych ćwiczeń fizycznych - połączycie przyjemne z pożytecznym, a maluchy będą zachwycone. Pokażcie dziecku kilka prostych figur z aerobiku, zachęćcie też, aby dziecko zaproponowało swoje ćwiczenia, które wykonacie. Na pewno będzie wesoło.
 • Kalambury– w tej zabawie za pomocą gestów musimy pokazać np. tytuł bajki, postać z bajki, czynność, zwierzątko.
 • Wspólne gotowanie- zaproponujcie dzieciom wspólne pieczenie babeczek, zróbcie owocowe szaszłyki i nie przejmujcie się, jeśli mały mistrz kuchni nieco nabrudzi. Z przygotowanych wspólnie specjałów możecie urządzić przyjęcie domowe.
 • Wspólne czytanie– o korzyściach z czytania nie trzeba nikogo przekonywać. Przytoczymy zaledwie najważniejsze z nich. Czytanie zaspokaja wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka, wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny, a przy tym przynosi ogromną radość i pozostawia cudowne wspomnienia. Dzięki czytaniu dziecko poszerza swoje słownictwo, używa bogatszego i piękniejszego języka. Wybierzcie wspólnie książkę, usiądźcie wygodnie i przenieście się w świat bajek i niezwykłych przygód.
 • Budowanie z klocków- należy do ulubionych zabaw całej rodziny. Proste konstrukcje, wysokie wieże, fosy, w tej zabawie ogranicza nas tylko wyobraźnia. Ponadczasowe klocki dzięki ogromnej różnorodności są nieustającym źródłem inspiracji do zabawy, zapewniając wszechstronny rozwój dziecka. Zabawa klockami ćwiczy emocje, stymuluje wyobraźnię, rozwija logiczne i przestrzenne myślenie dziecka, jest też dobrym treningiem na koncentrację uwagi.
 • Zabawa w teatr- zamieńcie się rolami: maluchy niech będą rodzicami, a wy ich dziećmi. Uwaga: w tej zabawie możecie zobaczyć, jak odbierają was dzieci. Tym bardziej warto podjąć wyzwanie. Możecie również wcielić się w postaci ulubionych bajek, stworzyć własną bajeczkę. Warto pamiętać, aby dać dziecku przewodzić w zabawie. Słuchać jego pomysłów i zachęcać do inicjowania nowych scenariuszy i pomysłów.

Jeśli chcemy, aby nasze dzieci były ciekawe świata, miały wiarę w siebie, były kreatywne, bawmy się z nimi, podarujmy im swój cenny czas. Dzięki wspólnym zabawom wzmacniamy więź z dzieckiem i sprawiamy, że czuje się ono ważne i kochane.

https://parenting.pl/z-dzieckiem-w-domu-12-pomyslow-na-zabawy-bez-telewizora

 

Masy sensoryczne i plastyczne

 1. Przepis na masę solną

Składniki:

 mąka;

 sól;

 woda

 ilość: 2:2:1, czyli tyle samo mąki co soli i połowę mniej wody.

Mąkę mieszamy z solą (drobnoziarnistą). Wodę dodajemy ostrożnie, nie całą na raz. Ciasto

powinno mieć konsystencję zbliżoną do ciasta na pizzę. Można dodać do niej barwniki i

olejki zapachowe; można z niej lepić trwałe dekoracje, świeczniki, przestrzenne figurki i

płaskie dekoracje; zastyga od kilku godzin do kilku dni – w zależności od grubości;

Przepis na domową ciastolinę

 trzy łyżki spożywczego oleju;

 szklanka mąki;

 proszek do pieczenia – łyżka;

 pół szklanki soli;

 szklana ciepłej wody;

 pachnidełko: cukier waniliowy albo aromat do ciasta;

 kolor: farba, barwnik spożywczy lub atrament.

Wszystkie składniki przekładamy do garnka, mieszamy i dodajemy barwnik spożywczy ->

Jeśli używamy barwnika w proszku, rozpuszczamy go w łyżeczce octu. Jeśli farbki, płynnego

barwnika lub atramentu – w wodzie. Wstawiamy garnek na mały ogień. Cały czas

intensywnie mieszamy. Podgrzewamy kilka minut, aż masa zgęstnieje do tego stopnia, że

wbita w nią łyżka stoi. Jeśli zależy nam na czasie – masę przekładamy do zimnego naczynia,

by szybciej ostygła. Jeśli nie, czekamy aż troszkę przestygnie.

Przepis na ciągliwego gluta

 Składniki:

 klej: bezbarwny, mocniejszy (np. introligatorski, ja użyłam jakiegoś cudaka z pepco);

 woda (tyle co kleju, mniej więcej)

 barwnik (opcjonalny)

 boraks/detergent (łyżeczka, rozpuszczona w wodzie)

WYKONANIE:

 1. Przygotuj potrzebne naczynia: miskę, w której będziesz mieszać składniki, szklankę

do rozmieszania boraksu, patyczek do mieszania masy (użyłam jednorazówki do

chińszczyzny) oraz składniki.

 1. Do miski wlej klej, wymieszaj z wodą w stosunku 1:1 i dodaj barwnik spożywczy.
 2. W szklance wymieszaj łyżeczkę boraksu z kilkoma łyżkami wody.
 3. Łyżeczką dodawaj rozpuszczony boraks do kleju. Mieszaj i sprawdzaj ciągliwość

masy. Jeśli przykleja się do patyczka i ciągnie bez końca – jest gotowa. Jeśli nie –

dodaj odrobinę więcej boraksu. Jeśli natomiast przemieniła się z stężałą, twardawą

galaretę – przesadziłaś z boraksem! Ważne jest, by obserwować masę i dodawać

boraks stopniowo.

 1. Jeśli używamy płynu do prania nie rozcieńczamy go z wodą. W trakcie mieszania

mogą pojawić się bąbelki – nic nie szkodzi. Wyłowimy z nich gluta

 1. Po rozmieszaniu “wyciągamy gluta” z wody, która się oddzieliła. I gotowe.

 

W okresie tak ciężkim z jakim przyszło nam się zmierzyć i dzięki uprzejmości i ciężkiej pracy Pani Sylwii Chmury, będę się starała wskazywać ciekawe karty pracy, gry i zabawy oraz przydatne strony.

Ale najpierw filmik……..w jaki sposób to wszystko się zaczęło?

https://www.youtube.com/watch?v=Grc0dN9q-Lg

Proponuję też abyście wraz z rodzicami obejrzeli wesołe, animowane filmiki „ Owce w sieci”

LINK DO FILMIKÓW :

https://www.saferinternet.pl/menu/materialy-edukacyjne/materialy-multimedialne/owce-w-sieci.html

które poruszają tematy bardzo ważne, związane z bezpieczeństwem w sieci, a skoro przyszło nam żyć w wirtualnym świecie próbujmy korzystając z niego bezpiecznie, wystrzegać się błędów i niebezpieczeństw.

W razie potrzeby proszę o kontakt za pośrednictwem adresu Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Chętnie pomogę, podpowiem i wesprę jeśli tego potrzebujecie. Zapraszam do wspólnego oglądania.

Maria Kulawiak