„Góralskiej czytanki” imię nie zaginie ani na wiyrsycku, ani na dolinie

18 kwietnia 2024 roku w  Instytucie Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich w Ludźmierzu odbyła się gala finałowa Konkursu Czytelniczo-Plastycznego „GÓRALSKIE CYTANIE” Gwarowych Tekstów Literatury Regionalnej Podhala, Orawy, Spisza, Ziemi Zagórzańskiej.

Celem Konkursu jest kształtowanie nawyków czytelniczych i świadomego odbioru literatury regionalnej, kultywowanie gwary poszczególnych regionów oraz rozbudzanie wyobraźni i ekspresji plastycznej dzieci i młodzieży inspirowane literaturą regionalną. Orawska edycja odbyła się 26 marca 2024 r. w Szkole Podstawowej Nr 1 im. Św. Jadwigi Królowej w Podwilku.

Patronat nad konkursem objęło Kuratorium Oświaty w Krakowie.

Zarówno w części czytelniczej jak i plastycznej konkurs obejmował trzy kategorie wiekowe; klasy I-III, IV- VII, VII- VIII.

Uczniowie naszej szkoły odnieśli ogromny sukces w swoich kategoriach wiekowych:

I miejsce Teodor Pawlak z klasy III

Wyróżnienie Lena Lach z klasy II

I miejsce Amelia Jakubiec z klasy V

III miejsce Claudia Kott z klasy VIII

W części plastycznej konkursu :

I miejsce Gabriela Kowalczyk z klasy VIII

II miejsce Dominik Kubala z klasy VIII

Wyróżnienie Alicja Solawa z klasy VIII

W IX edycji konkursu naszą szkołę reprezentowały również uczennice: Natalia Polak z klasy IV, Marta Kowalczyk z klasy VIII oraz Kaja Piekarska z klasy VI.

Uczniom oraz rodzicom serdecznie gratulujemy!

Zdjęcie przedstawia nagrodzonych uczestników konkursu. Zdjęcie przedstawia nagrodzonych uczestników konkursu. Zdjęcie przedstawia nagrodzonych uczestników konkursu. Zdjęcie przedstawia nagrodzonych uczestników konkursu. Zdjęcie przedstawia nagrodzonych uczestników konkursu.

Przyśpiewka znana, nieznana i zapomniana.

11 kwietnia 2024r. w Orawskiej Bibliotece Publicznej w Jabłonce odbył się I Konkurs Śpiewaków Orawskich „Przyśpiewka znana, nieznana i zapomniana”. Naszą szkołę reprezentowało troje solistów: Teodor Pawlak, Natalia Polak, Sylwia Waresiak, a także grupa śpiewacza Orawianki w składzie: Karolina Kowalczyk, Maria Kowalczyk, Martyna Mastela, Martyna Siarka. Komisja konkursowa przesłuchała 110 uczestników przeglądu w trzech kategoriach, zwracając uwagę na poprawność gwary, muzykalność i talent wykonawcy. Jury postanowiło przyznać wyróżnienie Teodorowi Pawlakowi. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom oraz mały upominek. Gratulujemy wszystkim wykonawcom!!!

Zdjęcie przedstawia grupę śpiewaczą. Zdjęcie przedstawia uczestnika konkursu.  Zdjęcie przedstawia uczestniczkę konkursu.  Zdjęcie przedstawia uczestniczkę konkursu.

Powitanie Wiosny- Szalony wiosenny tydzień.

Plakat Szalony Wiosenny Tydzień 2024  Zdjęcie przedstawia uczniów z szalonymi fryzurami.  Zdjęcie przedstawia uczniów w Dniu bez plecaka.

W tym roku w naszej szkole obchody dnia wiosny trwały cały tydzień. W dniach 18 – 22 marca uczniowie włączyli się w akcje powitania wiosny w sposób kreatywny i radosny. W szkole nie brakowało dobrej zabawy, pozytywnej energii i mnóstwa kolorów. Poniedziałek był dniem bez plecaka. We wtorek mieliśmy dzień zdrowego odżywiania – uczniowie przygotowali przepyszne owocowe przekąski. Środa była dniem na opak, w tym dniu nikt nie dziwił się, że bluzy i koszulki założone są jakoś inaczej. Czwartek to dzień kolorowej skarpetki, był to również dzień tolerancji i wrażliwości na potrzeby osób z Zespołem Downa. Nasza wiosenna akcja zakończyła się piątkowym dniem szalonej fryzury.

Dziękujemy uczniom, że tak chętnie przyłączyli się do wiosennej zabawy ;)

Zdjęcie przedstawia uczniów w Dniu bez plecaka. Zdjęcie przedstawia uczniów klas 4-8 z szalonymi fryzurami.