Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Juliusza Słowackiego
w Zubrzycy Górnej

Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Juliusza Słowackiego w Zubrzycy Górnej
Slide background
Slide background
Slide background

Strona Główna

Boże Narodzenie w Polsce i na Ukrainie- tradycje i świętowanie

IMG 1705012431502 min IMG 1705304002599 IMG 1705413461395

W dniu 22 grudnia w naszej szkole odbyła się akademia pt. „ Boże Narodzenie w Polsce i na Ukrainie- tradycje i świętowanie”. W tym roku uczestnikami tego wydarzenia byli polscy i ukraińscy uczniowie. Wszyscy pięknie recytowali wierszyki bożonarodzeniowe, dzieci z Ukrainy w języku swego kraju, zaśpiewały także ukraińską kolędę. Narratorzy omówili zwyczaje świąt Bożego Narodzenia w Polsce i na Ukrainie. Wydarzenie to miało na celu pokazanie wspólnych tradycji, kultury i wartości obu narodów w kontekście świąt Bożego Narodzenia.

Akademia zakończyła się życzeniami od Samorządu Uczniowskiego. Głos zabrała Pani Dyrektor Katarzyna Karkos, podkreślając znaczenie tego wydarzenia, jako polsko-ukraińskiej integracji. Jedna z ukraińskich matek w swoim przemówieniu podziękowała za możliwość uczestniczenia w akademii, wyraziła wdzięczność za otwarcie i przyjęcie. Obie przemowy podkreślały znaczenie akceptacji i szacunku między narodami. Poprzez organizację takiej akademii promuje się zrozumienie i przyjaźń miedzy młodymi ludźmi z różnych kultur.

Na koniec uczestnicy zostali zaproszeni do degustacji tradycyjnych polsko-ukraińskich potraw wigilijnych. Na stole pojawiła się kutia - główne wigilijne danie na Ukrainie, pierogi z kapustą, pierogi z makiem, gołąbki, barszcz, kompot oraz słodkie pyszności jak makowiec, sernik, piernik i inne. Poczęstunek ten nie tylko smakował, ale także stanowił ważny element integracji, umożliwiając uczestnikom wspólne delektowanie się kulinarnymi tradycjami.

Program obejmował także szkolny przegląd kolęd i pastorałek. Przegląd cieszył się dużym zainteresowaniem. Uczniowie wspólnie z wychowawcami przygotowali występy wokalne oraz instrumentalne. Były też występy w duetach oraz solo. Najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki rozbrzmiewały w murach naszej szkoły, przenosząc nas w magiczny czas świąt Bożego Narodzenia.

 

Wyniki Szkolnego Konkursu kolęd, pastorałek i piosenek świątecznych:

Kategoria grupowa:

Miejsce I – klasa II

Miejsce II – klasa I

Miejsce III – klasa III

Miejsce I – klasa VIII

Miejsce II – klasa IV

Miejsce III – klasa V

Kategoria indywidualna:

Miejsce ITeodor Pawlak kl. III

Miejsce II – Florian Jakubiec kl. I oraz duet Marysia Mastela i Wiktoria Kowalczyk (kl. I)

Miejsce III – Milena Kubacka (kl. III) oraz Marysia Bosak (kl. III)

Miejsce I – Martyna Mastela i Natalia Polak (kl. IV)

Miejsce II – Sylwia Waresiak (kl. V)

Miejsce III – Agata Kulak (kl. VIII)

Wyróżnienie:

Przedszkolaki

Za grę na instrumentach:

Witek Kowalczyk (IV), Kacper Kulawiak (IV)

Maciej Trzybiński (VII)

Adam Kowalczyk (VIII), Kamil Stopka (VIII), Marta Kowalczyk (VIII).