Wycieczka do Trójmiasta

Zdjęcie przedstawia uczniów klasy ósmej wraz z przewodnikiem i opiekunami na Plazy w Gdyni  Zdjęcie przedstawia uczestników wycieczki do Trójmiasta na sopockim molo.  Zdjęcie przedstawia uczestników wycieczki do Trójmiasta -widok na morze z Gdańska.

W dniach 13-15 czerwca 2022 roku uczniowie klasy ósmej brali udział w wycieczce do Trójmiasta. Wyjazd zorganizowany był w ramach projektu w  pn.Poznaj Polskę dla dzieci z terenu Gminy Jabłonka.
W myśl słów Powiedz, a zapomnę, pokaż, a zapamiętam, pozwól wziąć udział a zrozumiem, uczniowie mieli możliwość wzbogacić swoją wiedzę zwiedzając liczne zabytki naszego kraju.
pierwszym punktem był Malbork i jego największy i najwspanialszy zabytek. Ten największy gotycki zamek na święcie zrobił na uczniach ogromne wrażenie.
Gdańsk, kolejny punkt na liście. To przepiękne miasto powitało nas ogromną ilością ciekawych miejsc do obejrzenia. Najpierw wizyta w Europejskim Centrum Solidarności.  Uczniowie przenieśli się w czasy nie tak odległe, jednak dla nich znane już tylko z literatury. Zobaczyli jak Polacy musieli po raz kolejny walczyć o swoją wolność i jak ważna to była walka.
Drugi dzień to kolejna wielka lekcja historii - Westerplatte. Możliwość bycia na miejscu, gdzie odwaga i bohaterstwo polskich obrońców stało się legendą pozwoliło uczniom lepiej zrozumieć i docenić czasy wolności. A napis Nigdy więcej wojny w obliczu dzisiejszych wydarzeń nabiera nowego, przejmującego znaczenia.Zdjęcie przedstawia uczniów obok pomnika na Westerplatte.

Zdjęcie przedstawia uczniów w Muzeum II Wojny Światowej.Następnie spacer ulicami Gdańska i wspaniała architektura: Fontanna Neptuna, Bazylika Mariacka i wreszcie niezapomniany koncert organowy w Gdańsku- Oliwie. Następnie Gdynia, port, historyczny układ urbanistyczny, Skwer Kościuszki, Molo i ogromna dawka wiadomości od pani przewodnik mieszkanki Gdyni. Informacji, których nie znajdziemy w książkach i ciekawych anegdot.
Dzień trzeci i wizyta w Muzeum II wojny Światowej. Przyszło nam znaleźć się w tym wyjątkowym miejscu w wyjątkowym czasie. Jakże silne wrażenia zrobiła na uczniach  możliwość spacerowania uliczkami przedwojennej Warszawy, a następnie doświadczyć widoku tego wspaniałego miasta po bombardowaniu. Ogrom zniszczeń, strach ludzi i ich bezsilność, ucieczka z bezpiecznego domu. Najsmutniejsza refleksja, że dzisiaj historia zatacza koło.
Trzydniowy wyjazd to wspaniałe przeżycie, duża dawka wiedzy i doznań emocjonalnych. Warto Poznawać Polskę.

Zdjęcie przedstawia widok z Westerplatte na port.  Zdjęcie przedstawia uczestników wycieczki w Malborku. Zdjęcie przedstawia uczestników wycieczki w Muzeum Solidarności.