Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Juliusza Słowackiego
w Zubrzycy Górnej

Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Juliusza Słowackiego w Zubrzycy Górnej
Slide background
Slide background
Slide background

Strona Główna

Wycieczka do Niedzicy

IMG 20191023 120953 1W dniu 23 października 2019r. uczniowie klas IV-VIII wyruszyli na jednodniową wycieczkę do Niedzicy. Zwiedzaliśmy Muzeum – Zespół Zamkowy w Niedzicy wraz z wozownią. Zamek Dunajec, to jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów i atrakcji turystycznych w naszym kraju. Zamek przejął nazwę od rzeki Dunajec, nad którą góruje do dziś.

Warownia powstała najprawdopodobniej w pierwszej połowie XIV wieku. Wybudowano ją w miejscu ziemno-wałowej budowli obronnej. Zamek pełnił funkcję strażnicy i warowni na granicy polsko-węgierskiej. Należał do rodu Berzeviczych, Zapolyów oraz Łaskich. Olbracht Łaski sprzedał zamek Jerzemu Horváthowi, który przekształcił go w renesansową rezydencję.
W XIX wieku Zamek Dunajec stał się własnością Salamonów, innego węgierskiego rodu i pozostawał nią aż do 1945 roku.
Następnie udaliśmy się na spacer koroną zapory,gdzie mogliśmy podziwiać piękno Pienin. Po obiedzie udaliśmy się na zwiedzanie wnętrza zapory - hydroelektrowni. Wrażenia były niezwyłe.

Ostatnim punktem naszej wycieczki był Park Miniatur Zabytków Podtatrza. Wyjątkowe miejsce gdzie można zaobaczyć najpiękniejsze zabytki sakralne, zamki i inne budowle wykonane z największą dokładnośccią w skali 1:20. Serdeczne podziękowania dla Stowarzyszenia Rozwoju Orawy, które dofinansowało nasz wyjazd.