Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Juliusza Słowackiego
w Zubrzycy Górnej

Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Juliusza Słowackiego w Zubrzycy Górnej
Slide background
Slide background
Slide background

Strona Główna

Projekt „Patriota to Ty i ja – wspieranie wychowania patriotycznego dzieci i młodzieży”

logo małopolska      Logo Stowarzyszenia Rozwoju Orawy

Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 1 w Zubrzycy Górnej uczestniczyli w którego ideą było upowszechnianie wiedzy historycznej, wspieranie wychowania patriotycznego, kształtowanie dumy narodowej, a także popularyzacja historii poprzez wprowadzenie atrakcyjnych form przyswajania wiedzy. Przeprowadzone zostały wśród uczniów prelekcje z quizem wiedzy i konkurs plastyczny „Symbole narodowe na przestrzeni lat”.

Uczniowie klas starszych (klasa V i  VI, łącznie 28 osób) podczas prelekcji poznali sylwetki Polskich bohaterów narodowych,  w tym Józefa Piłsudskiego, Tadeusza Kościuszkę, Jana Pawła II, który był przykładem prawdziwego patrioty. W  nawiązaniu do Roku Emila Miki zaprezentowane były również uczniom sylwetki orawskich działaczach niepodległościowych, którzy walczyli o przyłączenie Orawy do Polski,  w tym Piotr Borowy, Emila i Józefiny Mików oraz ks. Ferdynand Machay . 

W klasie III (18 osób uczniów) została przeprowadzona prelekcja o tematyce patriotycznej, ze szczególnym uwzględnieniem polskich symboli narodowych (uczestnicy poznali, jak zmieniało się godło Polski na przestrzeni lat oraz czym jest flaga, hymn, godło oraz co symbolizują), pokazy filmów, czytanie wierszy patriotycznych oraz konkurs plastyczny „Symbole narodowe na przestrzeni lat”.

Prelekcje propagowały wartości takie, jak: wolność, niepodległość i szacunek do ojczyzny i symboli narodowych.

Wydarzenia zostały zorganizowane od 1 do 14 grudnia 2021 roku na terenie Szkoły podstawowej Nr 1 w Zubrzycy Górnej.

Projekt współfinansowany przez Województwo Małopolskie pn. „Kocham Polskę” oraz „Małopolska! Postaw na edukację!”, a organizowany jest we współpracy ze Stowarzyszeniem Rozwoju Orawy.