DZIEŃ ZIEMI 2021

ziemia 2020Dzień Ziemi - 22 kwietnia, przypada na sezon wiosenny, więc zwykle towarzyszy mu wiele festynów, akcji sprzątania świata, wydarzeń kulturalnych oraz imprez plenerowych – czasem na bardzo szeroką skalę. Od 2020 roku sytuacja jest niestety znacznie utrudniona przez pandemię COVID-19. W związku z tym, instytucje i proekologiczni aktywiści z całego świata przenieśli się do świata online i to właśnie tu prowadzą akcje edukacyjne na temat racjonalizowania codziennych nawyków. Każdego roku wybierane jest tzw. hasło przewodnie Dnia Ziemi, mające za zadanie podkreślić problem, na który organizatorzy chcą najbardziej zwrócić uwagę. W tym roku brzmi ono: i odnosi się do działań, które możemy podjąć, aby zaprzestać destrukcyjnym zmianom środowiska.

Nasza Szkoła przyłączyła się również do świętowania Dnia Ziemi. Uczniowie klasy VII i  VIII przygotowali prezentacje poświęcone tematyce ekologicznej.

Ze względu na panujące ograniczenia mogliśmy się jedynie dołączyć do wydarzeń online. Wzięliśmy udział w webinarach prowadzonych przez Ekologiczne Centrum Edukacji Obywatelskiej :

-"Życie zero waste. Żyj bez śmieci i żyj lepiej”

- „Gotuję, nie marnuję. Kuchnia zero waste po polsku”.

W tegoroczny  Dzień Ziemi zamiast  zbierać śmieci, nauczyliśmy się postępować tak, by ich w ogóle nie było.

Co możemy zrobić, by pomóc planecie? Dobre rady.

O Ziemię powinien dbać każdy mieszkaniec i to nie tylko w ten jeden symboliczny dzień. Nie potrzeba wielkich przygotowań ani kosztownych inwestycji.

Wystarczą małe zachowania proekologiczne. Wykonywane codziennie przez miliony ludzi na całym świecie mogą ocalić naszą planetę. Do najbardziej popularnych i najprostszych zadań sprzyjających ochronie środowiska należą:

1. Rezygnowanie z plastikowych toreb. Te rozkładają się nawet kilkaset lat. Dlatego lepiej na zakupy brać torby wielorazowego użytku.
  2. Naprawiajmy elektronikę czy sprzęt AGD, zamiast kupować nowy.
  3. Nie kupujmy ubrań w nadmiarze. Ich produkcja szkodzi planecie.
  4. Segregujmy śmieci w tym materiały odnawialne.
  5. Oszczędzajmy wodę i prąd.
  6. Sadźmy drzewa i krzewy.
  7. Troszczmy się o środowisko życia zwierząt.
  8. Poszerzajmy naszą wiedzę ekologiczną .
  9. Wybierajmy rower czy środki komunikacji publicznej zamiast własnego samochodu.

Aneta Dworszczak

Klikając w poniższe linki obejrzysz ciekawe prezentacje: